Staff List 2018/19
Top
Stacks Image 644
Stacks Image 2746
Stacks Image 92
Mrs Louise Shannon
Curricular Leader of Expressive Arts

Miss Hayley Grisdale
Teacher of Art

Ms Ailsa McCreadie
Teacher of Art

Mr Alan Wilkins
Teacher of Drama (Monday)

Mrs Emma Whyte
Teacher of Drama (Tuesday to Friday)

Mr Johnathon Kilday
Teacher of Music
Stacks Image 433
Mr Mark Gregor
Curricular Leader of Health and Wellbeing


Ms Joanna Greig
Teacher of Physical Education

Miss Tracy Neill
Teacher of Physical Education

Ms Julie Wilson
Teacher of Dance

Mr Ruari Nicholson
School of Football Leader and Teacher of Physical Education

Ms Laura Bird
Teacher of Home Economics

Ms Morven Langley
Teacher of Home Economics
Stacks Image 435
Mrs Suzanne Towers
Curricular Leader of Languages

Miss Angela Davies
Teacher of French and Acting Curricular Leader of Languages (Friday)

Ms Morven Boyd

Teacher of French
Stacks Image 694
Ms Brooke Gordon
Curricular Leader of Literacy

Mr Bruce Foley
Teacher of English

Mr Scott MacDonald
Teacher of English

Mr Deryck Swan
Teacher of English and Media Studies
Stacks Image 6936
Miss Lesley Purdie
Curricular Leader of Numeracy


Mr Hamish Davidson
Teacher of Mathematics

Mr Alan Koturbasz
Teacher of Mathematics

Ms Ebru Ustun
Teacher of Mathematics

Mr Mazhar Yusaf
Teacher of Mathematics
Stacks Image 6941
Mr Robert Mackenzie
Curricular Leader of Science


Ms Jacqueline McDonald
Teacher of Biology

Mr Rory Wallis
Teacher of Biology and STEM Coordinator

Ms Angela Davidson
Teacher of Chemistry

Mr Martin Cunningham
Teacher of Physics

Ms Jane Edwards
Science Technician
Stacks Image 6949
Mr Christopher Wyllie
Curricular Leader of Social Subjects


Mr Richard Nolan
Teacher of History and Social Subjects

Ms Catriona Murray
Teacher of History and Social Subjects

Ms Rachel Jones
Teacher of Modern Studies and Social Subjects

Mrs Adelle Fleming
Teacher of Religious, Moral and Philosophical Studies
Stacks Image 6951
Mr Steven Whyte
Curricular Leader of Technologies and ICT Coordinator

Mr Derek Sharkey
Teacher of Computing Science and ICT

Ms Trudi Spencer
Teacher of Business Education and ICT

Miss Louise Taylor
Teacher of Business Education and ICT

Mr Gordon King
Teacher of Craft and Design Technology

Mr Tom Feehan
Teacher of Craft and Design Technology

Ms Natasha Scott
Teacher of Craft and Design Technology

Mr Iain Paterson
Craft and Design Technology Technician

Mr Iain Gordon
Information Technology Technician
Stacks Image 740
Mrs Lynne Brown
School Librarian
Stacks Image 3053
Mr John Anderson
Music Instructor - Piano and Keyboard

Ms Suzanne Bell
Music Instructor - Voice

Mr Stephen Callaghan
Music Instructor - Percussion

Ms Sarah Cunningham
Music Instructor - Woodwind

Ms Fiona McLean
Music Instructor - Brass

Mr Mike McGeary
Music Instructor - Guitar
Stacks Image 649
Ms Moira Wilson
Curricular Leader of Learning Support


Ms Morven Boyd

Teacher of Support for Learning

Ms Justine Haddow
Teacher of Support for Learning

Ms Kristie Vidotto
Teacher of Support for Learning

Ms Lesley Hurd
Pupil Support Officer
Stacks Image 161
Ms Margaret Bowen
Pupil Support Assistant

Ms Michelle Devine
Pupil Support Assistant

Ms Paula Hamilton
Pupil Support Assistant

Ms Karen Kane
Pupil Support Assistant

Ms Jane Montgomery
Pupil Support Assistant

Ms Diane Pringle
Pupil Support Assistant

Ms Glynys Fraser
Welfare
Stacks Image 167
Ms Siobhan Donaldson
Classroom Assistant

Ms Susan Robertson
Classroom Assistant
Stacks Image 467
PC Mike Dickson
Community Police Officer

Mr Iain Twaddle
Youth Worker
Stacks Image 151
Ms Louise Smith
School Bursar


Ms Adrienne Kelman
Office Staff

Ms Kim Galbraith
Office Staff

Ms Connie Rotchford
Office Staff
Stacks Image 463
Mr George Gillett
Janitor

Mr Peter Doonan
Janitor

Mr John Cooper
Janitor
Stacks Image 41722